Akustik Kamera Nedir?

Sesi görselleştirmek için bir akustik kamera kullanılır. Bir ses duyduğunuzu ancak tam olarak nereden geldiğini bilmediğinizi hayal edin. Akustik bir kamerayı ona doğrultursanız, ekranda sesin nereden geldiğini veya sözde ses kaynağını gösteren daireler görürsünüz. Ses kaynağını bulmak istemenizin birçok farklı nedeni vardır. Örneğin, bir ürün geliştiricisi olduğunuzda ve ürününüzde istenmeyen bir gürültü bulmak istediğinizde. Akustik kamera ile ürününüzün neden bu sesi çıkardığını öğrenebilir ve ürününüzün tasarımını değiştirebilirsiniz. Ayrıca binalardaki rahatsız edici sesleri bulma, duvarlardaki ses kaçaklarını bulma, şehirlerdeki gürültü kirliliğini izleme gibi birçok başka uygulama da mevcuttur. Bu blogda size bundan daha fazla bahsedeceğiz.

Nasıl Çalışıyor?

Kulaklarınızı bir mikrofonla karşılaştırabilirsiniz. Ses, ses dalgaları aracılığıyla kulaklarınıza ulaşır. İlk önce sağ kulağınıza, biraz sonra da sol kulağınıza geldiğinde sesin nereden geldiğini tespit edebilirsiniz. Sesi yerelleştirmek için en az iki kulağa veya mikrofona ihtiyacınız var. Akustik bir kamera kulaklarınızdan daha hassastır çünkü daha fazla mikrofona sahiptir, genellikle 64 ila 1024 mikrofon vardır ve bunların tümü birbirine bağlıdır. Yazılım tüm bu mikrofonların aldığı sesleri işleyerek akustik kameranın ekranında görselleştirir.

Zamanla Değişim

Birkaç yıl öncesine kadar akustik kameralar, ölçüm ekipmanı olarak çok pahalı olduğu için yalnızca büyük şirketler tarafından kullanılabiliyordu. Gelişmiş yapay zeka yazılımıyla birlikte analog mikrofonlar yerine dijital mikrofonlar kullanıldığında, üretim maliyetleri bugünlerde çok daha düşük. Bu nedenle, akustik kameralar çok daha düşük bir fiyata sunulabilir, yine de aynı kaliteyi sunar ve böylece tüm şirket boyutları için kullanılabilir hale gelir.

Akustik kameraları hangi amaçla kullanabilirsiniz?

Bir akustik kamera için pek çok uygulama olduğundan, en yaygın uygulamalara odaklanacağız ve size en uygun akustik kamera türünü söyleyeceğiz.

Ses Lokalizasyonu

Ses lokalizasyonu, ses kaynağını bulmaktır. Çoğu durumda bu istenmeyen bir sestir çünkü can sıkıcıdır, çok yüksektir veya yönetmeliklere uygun değildir. Bu, bir binanın içinde, dışında bir kaynak olabilir veya gürültü azaltıcı ürünleri doğrulamak için olabilir. Bu kategoride farklı türde akustik kameralar kullanabilirsiniz. Düşük veya yüksek frekans var mı? Daha düşük bir frekansta, ses dalgasının uzunluğu daha uzundur. Bu nedenle, düşük frekanslı kaynağı yerelleştirmek için CAM1K gibi daha 

büyük bir mikrofon dizisi kullanmak isteyebilirsiniz. Daha yüksek frekans aralığında, daha küçük bir mikrofon dizisi iyi bir iş çıkaracaktır. Örneğin CAM64‘ü kullanabilirsiniz.

Diğer bir fark ise akustik kamera ile neyi ve nerede ölçüm yapmak istediğinizdir. Örneğin, yukarıda bahsedilen CAM1K ve CAM64 akustik kameraların her zaman bir dizüstü bilgisayara bağlanması gerekir. Bu şekilde, bulut yazılımı içinde karmaşık ölçümler yapabilirsiniz. Ancak, daha esnek ve kullanımı kolay bir cihaz arıyorsanız, Sorama CAM iV64 iyi bir seçimdir.

CAM iV64, bina ve inşaat uygulamaları için en çok kullanılan akustik kameradır. Duvar veya cephedeki ses kaçaklarını tespit etmek için kullanılabilir. Bu şekilde bir inşaatçı, bir odadan diğerine veya içeriden dışarıya sızan ses miktarını azaltabilir.

Sound Monitoring - Ses İzleme

Temel olarak ses izleme, ses yerelleştirme ile aynıdır. Esas olarak şehirlerde ve diğer yoğun alanlarda kullanılır. Aradaki fark, ses izlemenin o belirli anın anlık görüntüsü yerine sürekli bir süreç olmasıdır. Bazı anların diğer anlardan daha yoğun olduğu bir şehir düşünün. Örneğin, bir şehirde Pazartesi 14:00’te ölçüm yaparsanız, size Cumartesi 01:00’den çok daha farklı bir sonuç verecektir. İyi içgörüler elde etmek için sesi sürekli olarak izlemek istersiniz. Bu nedenle, Ses İzleme için kullanılan bir akustik kameraya genellikle akustik monitör denir.

Çevresel Gürültü İzleme, sürekli bir sürecin örneğidir. Akustik monitör ile belediyeler, şehirlerinde gürültünün nerede, ne zaman ve nasıl oluştuğuna dair içgörü elde ediyor. Bu içgörüler, daha sağlıklı bir yaşam ortamı yaratmak için gürültü kirliliğiyle mücadele etmek ve bunları çözmek için kullanılabilir. L642, genellikle çevresel gürültüyü izlemek için kullanılan iyi bir akustik monitör örneğidir.

Akustik Monitörler İçin Diğer Uygulamalar

Şehirlerde akustik monitörler için başka uygulamalar da var. İlki Emniyet ve Güvenlik. Akustik monitör, araba alarmları, cam kırılması ve saldırganlık gibi belirli sesleri tanıyabilir. Böyle bir ses algılandığında Emniyet & Güvenlik merkezi ile bildirim paylaşılarak önlem alınabilir.

İkinci uygulama Trafik Gürültüsü İzleme ve Hareketliliktir. Özellikle kentsel ortamlarda ve otoyollarda trafikten kaynaklanan önemli miktarda gürültü kirliliği bulunmaktadır. Akustik bir monitörle belediyeler gürültüyü haritalayabilir ve bu içgörülerle şehirlerini daha sessiz hale getirmek için harekete geçebilirler. Ayrıca, akustik monitör gürültülü araçlar için bir gürültü kamerası olarak çalışabilir. Bir video kamera ile birleştiğinde standartları aşan araçları tespit edebilmektedir.

Akıllı Stadyumlarda Taraftar Etkileşimi

Şehir içi uygulamaların yanı sıra daha eğlenceli bir uygulama daha var: Akıllı Stadyumlarda Taraftar Etkileşimi. Akustik monitör, stadyumların stadyum içindeki taraftarlarla etkileşim kurmasını sağlar. Örneğin, bir bölümün ne kadar gürültülü olduğunu gösterebilir ve hayranları birbirleriyle yarıştırabilirler. Ya da aydınlatmayı akustik monitörlere bağlayabilir ve kelimenin tam anlamıyla en gürültülü fanları spot ışıklarına koyabilirler.

Ses Davranışı

Bu ilk başta biraz garip gelebilir. Bir ürünün önüne Sound Behavior’a uygun bir akustik kamera yerleştirdiğinizde aslında sesin nasıl davrandığını görebilirsiniz. Akustik kamera, ses dalgalarının ürün üzerinde nasıl hareket ettiğini gösterir. Ürünlerinin ‘ses tasarımını’ optimize etmek isteyen Araştırma ve Geliştirme ve OEM (orijinal ekipman üreticisi) departmanları tarafından kullanılır. Ses davranışını ölçmek için kullanılan akustik kamera örnekleri, ürünün boyutuna bağlı olarak CAM64 ve CAM1K‘dır.

Videoda ses tasarımına özen gösteren bir ürün örneğini görebilirsiniz.

Sonuç

Birkaç farklı akustik kamera türü vardır. Çoğu farklı uygulamalar için kullanılabilir, ancak doğru uyumu bulmak aynı zamanda uygulama sıklığına, sahip olduğunuz bütçeye vb. bağlıdır.

Bildiğimiz şey, gelecekte akustik kamera için daha fazla uygulamanın olacağıdır.

İlgili Ürünler