DTG®s in low bend loss fiber

1550-125

125µm kaplama çapına sahip ve 1550nm dalga boyu penceresinde operasyon için optimize edilmiş Low Bend Loss fiber LBL-1550-125 ile yazılmış Draw Tower Gratings (DTG®s). Cam bileşimi, fiberin küçük bükülme çapları altında iyi bir sinyal iletimini sürdüreceği şekilde ayarlanmıştır.

830-125

125µm kaplama çapına sahip ve 830nm dalga boyu penceresinde operasyon için optimize edilmiş Low Bend Loss fiber LBL-830-125 ile yazılmış Draw Tower Gratings (DTG®s). Cam bileşimi, fiberin küçük bükülme çapları altında iyi bir sinyal iletimini sürdüreceği şekilde ayarlanmıştır.

DTG®s in reduced cladding fibers

80μm kaplama çapına sahip ve 1550nm dalga boyu penceresinde operasyon için optimize edilmiş Low Bend Loss fiber LBL-1550-80’e yazılmış Kule Izgaralarını (DTG®s) çizin. Azaltılmış kaplama çapı, standart 125µm fiberlere kıyasla birkaç önemli avantaj sunar:

  1. Mütevazilik – özellikle karbon kompozit yapılar ve tıbbi kateterler dahil gömme uygulamaları için ilgi çekicidir.
  2. Artan hassasiyet – kuvvet veya akustik algılamaya dayalı sensörlerin performansını artıran fiberi zorlamak için daha az kuvvet gerekir.
  3. Azaltılmış bükülme yarıçapı – daha kompakt sensör tasarımları sağlayan daha düşük yüzey gerilme seviyeleri.

Detaylar için teknik dökümanı aşağıdan indirebilirsiniz.

DTG’ler, optik fiberin çizimini ızgaranın yazımı ile birleştiren bir işlem kullanılarak üretilir. Prosesin girdisi bir cam preformdur. Preform ısıtıldıktan sonra elyafın çekilmesi ve oluşumu başlayacaktır. Üretim sürecinin devamında, fiber, ızgarayı yazmak için bir lazerin optik eksenini ve periyodik bir UV ışığı girişim deseni oluşturan interferometreyi geçer. Bir darbe seçici kullanarak ve çekme hızı dikkate alınarak FBG’ler fiberde doğru bir şekilde konumlandırılabilir. Izgara yazıldığında, bir kaplama rezervuarına girilerek elyaf kaplanır, ardından kaplamanın bir kürleme aşaması gelir. Son olarak DTG’nin konumu otomatik olarak işaretlenir ve elyaf bir tambur üzerine sarılır. Elyafın aynı anda çekilmesi, ızgaranın yazılması ve ızgara yazısının hemen ardından elyafın kaplanması işlemi, yüksek mukavemetli ızgara zincirleri ile sonuçlanır. Bu nedenle, standart FBG’lerin yaygın olarak kullanılan soyma ve yeniden kaplama işlemi gerekli değildir ve DTG üretim işlemi sırasında bozulmamış elyaf mukavemeti korunur.